poniedziałek, 2 listopada 2015

Będziemyśl 31.10.2015 modernizacja linii kolejowej e30


Zaraz po zamknięciu południowego toru między Trzcianą a Sędziszowem Młp. podjęto prace nad usuwaniem tego co stare. Stąd od kilku dni nie ma już śladu po słupach, sieci trakcyjnej, rozebrano dużą część torowiska, przygotowano grunt pod kolejne prace. W Sędziszowie Młp. trwają prace przy stawianiu ścianki kolejnego peronu, fundamenty pod wiadukt między torami, remont budynku zaplecza w rejonie dworca, gdzie usunięto stare okna, drzwi, przekuto nowe otwory, inne zamurowano. W sumie jednak prace na stacji i w jej rejonie, odnoszące się do dróg dojazdowych, chodników, prowadzone są w niezbyt szybkim tempie.

Będziemyśl



Przykład jak nie powinno się projektować schodów - zasłaniają połowę wejścia, a może więcej do tunelu, obok którego się znajdują...



Spacer w kierunku zachodnim
















W oddali wiadukt drogowy w Olchowej/koło Olchowej.








poniedziałek, 19 października 2015

Ropczyce, Będziemyśl 18.10.2015.

Trwają prace przy układaniu płytek w przejściu podziemnym prowadzącym na perony w Ropczycach.






Budowa chodnika do przejścia/przejazdu podziemnego w Sędziszowie Młp. w dzielnicy Księżomost - tu od strony Rzeszowa, strona od Sędziszowa skończona, brak tylko barierek.

Kilka dni temu puszczono ruch po nowym torze przez wykop między Trzcianą i Sędziszowem.  Na razie oba tory czyli także stary czynne. W sumie w porównaniu do zapowiedzi sprzed prawie roku, puszczono ruch ok miesiąc wcześniej.




Tunel w przejściu podziemnym w Będziemyślu.

Peron północny nie jest skończony, dojście z tunelu na peron prowizoryczne...







Zbliżenie zdjęcia u góry. Ta barierka powinna zostać usunięta i w tym miejscu mogło zaistnieć zejście do chodnika prowadzącego dalej w kierunku drogi koło przejazdu kolejowego. Byłoby to bardzo dogodne dojście do przystanku, nawet jeśli prowadziłoby na ten peron południowy. Wystarczyłoby przejść suchą, nie brudną nogą przez peron nr 2 zejść do tunelu i dalej. Ale oczywiście nikt na to nie wpadł... Chyba że później jakaś utwardzona droga powstanie...?

Przykład wskazujący potrzebę położenia chodnika od końca peronu do drogi. Nie jest to istotne, jeśli później jednak powstanie chodnik/droga do przejścia podziemnego.








czwartek, 8 października 2015

Zdjęcia z Google i widoczne prace na modernizowanej linii kolejowej e30



Google zaktualizowało zdjęcia satelitarne, można więc pokazać zakres wykonanych prac i różnice śladów nowego i starego, linii kolejowej.

Tutaj korekta łuku w okolicy Olchowej.

 Sędziszów Młp., dzielnica Księżomost, miejsce likwidacji przejazdu drogowego, strzałki pokazują miejsce usadowienia przejścia podziemnego. Obecnie trwają tam prace przy chodniku/dojazdu rowerami.


Sędziszów Młp. Czerwony prostokąt pokazuje lokalizację wiaduktu, pod którego wykonane są podpory. Jasny niebieski to lokalizacja starego perony nr 2, wyspowego, po lewej widać jak daleko przesunięto lokalizację nowych peronów, z których ten od południa jeszcze nie istnieje. Czerwona kreskowana linia to lokalizacja drogi, nad wykonaniem której pracują.

Niedawno pojawiła się informacja, że w Sędziszowie Młp. może powsyać nowy dworzec kolejowy, tzw. systemowy ok. 300 metrów na zachód od obecnego, którego PKP zamierza się pozbyć, może nawet wyburzyć. Byłoby to sensowne - odnośnie budowy nowego obiektu, gdyż przesunięcie peronów o kilkaset metrów od obecnego dworca, okazuje się być absurdem, który utrudnia życie ludziom.

Sędziszów Młp. W większym zbliżeniu położenie planowanego wiaduktu.

Sędziszów Młp. po stronie wschodniej. Widoczne położenie przejścia dla pieszych/przejazdu dla osób korzystających z rowerów. Sam przejazd zostanie później zlikwidowany.


Witkowice od strony wschodniej. Nadal nie ruszono z usypywaniem wiaduktu (zapewne wymagane jest wzmocnienie podłoża).

Wygląd stacji Ropczyce, która w zasadzie jest ukończona. Choć brak drobnych rzeczy, jak chodniki, ogrodzenia itp.

W Ropczycach zbudowano krótkie perony w przeciwieństwie do Sędziszowa Młp.  Widać na zdjęciu od strony zachodniej, że było mnóstwo miejsca, dla przedłużenia ich. Teraz pociągi pośpieszne które mają więcej jak 6/7 wagonów, nie mieszczą się przy skrajni. Jednocześnie skorygowano pierwotne plany odnośnie stacji w Sędziszwie Młp. i dodano przejście podziemne prowadzące na perony od strony zachodniej. W Ropczycach tego nie uczyniono, więc duże skupisko ludzi mieszkające po stronie zachodniej, musi robić duże koło aby dostać się na peron (na razie przechodzą przez tory...)

Ropczyce, miejsce, gdzie zlikwidowano przejazd drogowy na poziomie szyn i wybudowano pod nim przejście podziemne.  Niestety, także w tym przypadku (odnośnie Ropczyc) popełniono błąd, i nie wybudowano łagodnych wjazdów, by osoby korzystające z rowerów, nie musiały pokonywać pobliskiego wiaduktu drogowego, na który jest bardzo stromy podjazd, a jednocześnie taki przejazd jest ryzykowny wobec jeżdżących tam samochodów. Taki przejazd/przejście wykonano w Sędziszowie Młp. w dwóch miejscach... Jak widać, analiza rozwiązań w Ropczycach, które wykonano wcześniej, pozwoliła korygować rozwiązania w Sędziszowie Młp. Stąd są one bardziej przyjazne dla ludzi (pomijając kwestię radykalnego odsunięcia peronów).

Będziemyśl.

Korekta łuków w rejonie wiaduktu w Klęczanach.

Trzciana i widoczne prace przy dojazdach pod wiadukt po stronie zachodniej. Gdy to zostanie dokończone, przejazd na poziomie szyn, zostanie zlikwidowany.